Jim Henson I George Lucas – The Muppet Show Star Wars

Cztery miesiące przed premierą Imperium kontratakuje na ekrany wchodzi kultowy już odcinek Muppet Show :The stars of Star Wars.

Jest luty 1980 roku. Trzy lata temu miała miejsce premiera filmu Star Wars, który wraz z upływającym czasem osiągał coraz większą liczbę fanów. Jednocześnie rozkręciła się machina marketingowa promująca następną część : Imperium kontratakuje.

W kolejnej części Gwiezdnych Wojen, pojawia się po raz pierwszy Mistrz Yoda, który jest marionetką wykonaną przez Henson Company. Jim Henson i George Lucas byli przyjaciółmi – Lucas zaproponował rolę Yody Hensonowi, który był zbyt zajęty pracą nad “The Great Muppet Caper” i przekazał tę ofertę Frankowi Ozowi, który podkładał głos wielu oryginalnym Muppetom, takim jak Miss Piggy.

Wystąpienie bohaterów gwiezdnej sagi w sławnym show Hensona ułatwiło położenie geograficzne :

„Eldon Avenue Studios ‘The Muppet Show’ znajdowało się o jedno miasto dalej od Elstree Studios ‘Gwiezdnych Wojen’,” – pisze Susana Polo dla Polygon – Prace nad filmem Imperium kontratakuje wciąż trwały, więc ludzie z Lucasfilm po prostu przeskoczyli z rekwizytami i kostiumami”.

W samym show widzimy pierwszy raz Luke Skywalkera w kostiumie z nowego filmu jak i spoilery dotyczące treści.

W skeczu “Pigs in Space”, będącym parodystycznym mashupem “Zagubionych w kosmosie” i “Star Treka”, Luke na pokładzie Swinetreka kontynuuje poszukiwania Chewiego. Do akcji wkracza Panna Piggy, która wciela się w rolę Lei, a następnie zaczyna się o niego ocierać. Jeśli pominąłeś “Gwiezdne wojny” w swojej popkulturowej edukacji, napięcie seksualne Luke’a i Lei kulminuje się w pocałunku w “Imperium kontratakuje”. Dopiero w Powrocie Jedi okazuje się, że są rodzeństwem.

Gdy skecz dobiega końca, wyłania się z niego mroczna postać: Dearth Nadir, złoczyńca w hełmie, którego pojawienie się na statku wysyła strach przez wszystkich pozostałych na pokładzie. “Zostańcie z nami do części drugiej”, mówi narrator, “kiedy Swinetrek wyląduje na Koozebane i poznamy prawdziwą tożsamość tego arcyłotra”.

Gag polega na tym, że podczas gdy maska ma ukrywać tożsamość Nadira, profil Gonzo jest dokładną wskazówką, kto jest w środku. To ujawnienie tożsamości w “Imperium” – moment, w którym Darth Vader mówi: “Luke, jestem twoim ojcem” – jest tak ikoniczne, że nawet wczesna aluzja do niego, z perspektywy czasu, jest wielkim momentem.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.