Mało kto wie, jaki zamysł miał Lawrence Kasdan, jeden z scenarzystów filmu Return of the Jedi.
Star Wars: The Last Jedi rozgniewało wielu fanów Star Wars. Czuli, że produkcja nie ukazała Luke’a Skywalkera w sposób właściwy. Postać nie była tak heroiczna jak w poprzednich filmach.Lecz nikt prawdopodobnie nie podejrzewa,że pomysł jaki narodził się w głowie scenarzysty zmienił by całkowicie postrzeganie dobrego Rycerza Jedi.

W filmie Darth Vader i Cesarz Palpatine próbują przekonać Luke’a do przyłączenia się do ciemnej strony.Lawrence Kasdan rozważał poddanie się Skywalkera Ciemnej Stronie. Chciał także, aby Luke zarządził eksterminację floty rebeliantów!

Kasdan wyobrażał sobie, jak Luke nakłada maskę Vadera podczas przejścia. Ten akt niewątpliwie przywołałby scenę z Imperium kontratakuje. Wspomniana scena polegała na wyobrażeniu sobie przez Luke’a własnej odciętej głowy w masce Vadera.

Jak Kasdan wyjaśnił swój pomysł?

Właśnie nawiązując do Imperium kontratakuje,pokonuje Dartha Vadera i po jego porażce zdejmuje jego maskę nakładając sobie.
Po czym, w pewnym amoku, składa obietnice Cesarzowi – “Jestem lepszy niż Vader.Zniszczę flotę [Rebeliancką] i zaprowadzę ostateczny pokój w galaktyce rządząc Wszechświatem.”

Ten pomysł byłby szokujący. Kasdan nazwał to „najlepszym zwrotem akcji”. Jednak Lucasowi nie przypadł do gustu. Uważał, że film jest przeznaczony dla dzieci i dlatego nie powinien kończyć się ciemną, ponurą nutą.

Kasdan podał także inny powód, dla którego Return of the Jedi jest stosunkowo lekki. Powiedział, że każdy film z oryginalnej trylogii Gwiezdne Wojny odzwierciedla osobowość jego reżysera. Na przykład New Hope wyreżyserował Lucas, więc zawiera niektóre elementy poprzedniego filmu Lucasa American Graffiti – komedii o dojrzewaniu, która jest pełna nostalgii za ameryką z początku lat 60. XX wieku, podobnie jak Star Wars podąża śladem seriali Flash Gordon.

Empire Strikes Back wyreżyserował Irv Kirshner. Kasdan twierdzi, że Lucas chciał, aby film miał „jakość Kirshera”. Z tego powodu The Empire Strikes Back to mroczny i poważny film. I tak Kirshner mówi, że Return of the Jedi podobnie naśladuje cechy jego reżysera, Richarda Marquanda. Kirshner powiedział, że właśnie dlatego film jest lekki i stosunkowo przewidywalny.

Co by było,gdyby jednak George Lucas podążył za pomysłem scenarzysty?

Related Posts

One thought on “Mroczne zakończenie Powrotu Jedi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.