Jesteśmy już po premierze The Rise of Skywalker i jak to bywa ostatnio – film przyniósł ze soba bardzo zróżnicowane opinie. Po turbulencjach i wstrząsach, prowadzenie objął znowu J.J.Abrams tworząc coś na wzór potężnego FanService dla miłośników Gwiezdnych Wojen.

Abstrahując od treści – co było by gdyby Rise of Skywalker opowiadał inną historię zakończenia sagi?

Do sieci wyciekł pierwszy scenariusz,sygnowany nazwiskiem Colina Trevorrowa i Dereka Connelly’ego, którzy związani byli z projektem, zanim we wrześniu 2017 roku J.J. Abrams ponownie przejął stery, po tym jak Trevorrow zrezygnował z udziału ze względu na różnice artystyczne.

Różnica w opowieści jest kolosalna, można rzec,że opowiada zupełnie inne zakończenie.

Powołując się na serwis Reddit i materiałach umieszczonych na youtubie ( warto zaznaczyć, że autorzy subkanału r/StarWarsLeaks wielokrotnie przekazywali prawdziwe informacje, związane z Gwiezdną Sagą. Na kilka tygodni przed premierą opublikowali nawet finałowe sceny obrazu, wraz z linijką zamykającą. Przytoczony scenariusz skonsultowali natomiast ze źródłami związanymi z produkcją, które potwierdziły jego prawdziwość. Agenci Disneya i Trevorrowa oczywiście odmówili oficjalnego komentarza.)

Już sam tytuł jest inny.

Pojedynek z przeznaczeniem ( Duel of the Fates ) – nawiązanie do tytułu słynnego motywu muzycznego Johna Williamsa.

Data powstania scenariusza to 16 grudnia 2016, czyli na tydzień przed śmiercią Carrie Fisher.

Napisy początkowe:

Stalowy uchwyt Najwyższego Porządku zacisnął się na najdalsze zakątki galaktyki. Tylko kilka rozproszonych planet pozostało niezależnych. Każda oznaka buntu jest karana śmiercią.

Zdeterminowany, by zdusić narastające niepokoje, Najwyższy Przywódca KYLO REN zagłuszył wszelką komunikację pomiędzy sąsiednimi systemami.

Pod przewodnictwem GENERAL LEIA ORGANA, Ruch Oporu zaplanował tajną misję, aby zapobiec jego zagładzie i utorować drogę prowadzącą do wolności…

Pierwsza scena prowadzi nas do stoczni Kuat

BB-8 i Rose Tico (rzekomo kluczowa postać w skrypcie) infiltrują Kuat Moon, gdzie First Order buduje swoje statki (robotnicy są uciskani). Pod nim znajduje się pierścień orbitalny i księżyc. Są tam Finn i Poe. Nie ma R2D2 i 3PO. Rey nadlatuje.

Plan: Wysłać materiał wybuchowy do wału napędowego, który dostarcza surową rudę do pierścienia.

Plan nie idzie tak jak powinien. First Order jest w stanie powstrzymać wybuch. Admirał Vaughn twierdzi, że taktyka ruchu oporu jest “żałosna”.

Wywiązuje się walka podczas której bohaterowie kradną statek Star Destroyer i uciekają.

Na Kuat przybywa Kylo Ren i zabija Admirała Vaughn za jego porażkę.

CIĘCIE: CORUSCANT.

Nie jest już tętniącym życiem miastem. “Nowe budowle są tworzone na wzór art deco starej republiki.” obecnie Zajmowane przez Pierwszy Zakon (mają tam cytadelę/pałac). Hux został wybrany jako Kanclerz.Wygłasza wyrok w sprawie Bisc Kova (zdrajca, który pomógł ruchowi oporu w kradzieży Gwiezdnego Niszczyciela) Kova jest stracony za pomocą gilotyny z jasnym ostrzem.

Hux i dowódca Selleck spotykają się z kilkoma obcymi dowódcami . Pierwszy Zakon ma sojuszników,którzy wiedzą, że Rey jest ostatnim Jedi. Rada chce wiedzieć, gdzie jest KYLO REN? Hux wie tylko, że poszedł szukać czegoś wielkiego.

Cięcie: MUSTAFAR.

Kylo Ren jest sam, z wyjątkiem droida Dartha Maul-esque. Ma zarost wskazujący, że poszukiwania trwają już od dawna. Ren jest nękany przez ducha siły Luke’a.

Luke’a: “Tu wiedzie ciemna ścieżka; do pustego grobowca.” Kylo (riposta): “Dokąd prowadzi twoja ścieżka?”

Luke próbuje przekonać go, żeby wrócił do Leii. “Będę potężniejszy niż jakikolwiek Jedi… nawet ty.”

W Świątyni Vadera, Kylo znajduje Holocron Sithów, który odsłania hologram Palpatine. Nagranie jest dla Vadera. Palpatine ma zabezpieczenie dla Vadera, jeśli Luke go zabije. Vader ma zabrać Luka do systemu Remnicore (?), aby zobaczyć TOR VALUM, mistrza Sith/Nauczyciela Palpatine.

Holokaust po zeskanowaniu eksploduje i wypuszcza czerwone światło, które pali Kylo.

Dalszy ciąg skryptu TUTAJ

 

Ważnym elementem całej opowieści, obecnym także w pewnym stopniu w „Skywalker. Odrodzenie” jest dwoista natura Rey i Kylo Rena oraz ich ciągłe kroczenie na granicy między Ciemną a Jasną Stroną Mocy i próby nie odtwarzania historii, tylko stawiania własnych kroków, nie wedle utartych reguł. Rey zastanawia się nawet, czy powinna pozostać Jedi, czy może czasy tego ugrupowania rzeczywiście bezpowrotnie się skończyły. Wielu bohaterów próbuje też nawrócić Kylo, który nękany jest wizjami Luke’a. Gdy dochodzi natomiast do walki między Renem a Rey, dziewczyna wspomagana jest przez duchy umarłych Jedi. Wszyscy do ostatniej chwili próbują przemówić do rozsądku Kylo i przywrócić go na Jasną stronę. Finalnie próby okazują się fiaskiem i Kylo ginie.