Co robił Darth Vader na pierwszej Death Star ( New Hope)

Co robił Darth Vader na pierwszej Death Star ( New Hope)

29/07/2019 0 przez rebell

Star Wars w końcu ujawnił prawdziwy powód, dla którego Darth Vader został przydzielony do ochrony pierwszej Gwiazdy Śmierci. Jako Czarny Władca Sith, Darth Vader oglądał Gwiazdę Śmierci z elementem pogardy. „Zdolność do zniszczenia planety jest nieistotna względem potęgi Mocy”, twierdził w “Nowej nadziei”.

Nowy kanon Star Wars Disneya zasugerował już, że związek Vadera z Death Star był złożony. Jeden z komiksów Darth Vadera ujawnił, że Lord Sith był zazdrosny o Gwiazdę Śmierci; czuł się jedynym egzekutorem, jakiego potrzebowało Imperium. Jako taki, Vader był częścią wczesnych prób sabotażu stacji bojowej. Vader dowiedział się, że pacyfistyczny naukowiec Galen Erso był kluczem do jego działania i potajemnie poinformował Erso o budowanej przez siebie superbroni. Biorąc jednak pod uwagę tajny sprzeciw Dartha Vadera wobec projektu, dlaczego był pod ręką, gdy Gwiazda Śmierci zaczęła działać?

Powieść Timothy’ego Zahna “Gwiezdne wojny” wreszcie dały odpowiedź. Dwie z jego książek, Star Wars: Alliances i Star Wars: Treason, skupiają się na obcej rasie z nieznanych regionów, która próbowała przeniknąć do Imperium. Zarówno Darth Vader, jak i Wielki Admirał Thrawn napotkali Grysk, a w zdradzie Thrawn dowiedzieli się, że obcy najeżdżali linie zaopatrzenia Gwiazdy Śmierci.

Grysk to rasa niewolników. Specjalizują się w łamaniu woli człowieka, zamieniając go w chętnego niewolnika, który umarłby w imieniu swoich panów. Thrawn musiał wziąć pod uwagę możliwość, że Grysk dowiedział się o istnieniu Gwiazdy Śmierci i że skorumpowali już siły Imperium wokół niej. Obawiał się, że obcy będą czekać, aż Gwiazda Śmierci zacznie działać, zanim aktywują swoich agentów i przejmą ją. Zabójca planet Imperium natychmiast znalazłby się w rękach obcej rasy, która skupiałaby się na podboju Imperium.

Rozwiązanie Thrawna było eleganckie w swojej prostocie; zasugerował Grand Moff Tarkin’owi, że Darth Vader ma zostać skierowany do Death Star w tym krytycznym momencie. Darth Vader był jedynym człowiekiem, w którego Thrawn wierzył, że nie złamie się przed siłą Grysk, a Wielki Admirał był również przekonany, że jego mistrzostwo Ciemnej Strony ostrzeże go przed jakąkolwiek zdradą. Oczywiście Thrawn nigdy nie wyjaśnił Tarkinowi swoich powodów; po prostu zaproponował obecność Vadera jako dodatkowy poziom bezpieczeństwa. Wielkiemu Moffowi podobał się ten pomysł, nie tylko dlatego, że on i Vader mieli już silne relacje służbowe – tak więc udał się do Imperatora z propozycją. I tak, Death Star otrzymał dodatkową linię obrony – nawet jeśli serce Dartha Vadera prawdopodobnie nie było przy niej.