Czekając na Epizod IX – C-3PO

Czekając na Epizod IX – C-3PO

06/03/2019 0 przez rebell

Na pustynnej planecie Tatooine istniało wiele interesów balansujących na krawędzi prawa.Biorąc pod uwagę szczegół, że prym wiódł gangster Jabba the Hutt nie dziwi fakt jego powiązań z handlem. Stąd też legalność niewolnictwa.

Właśnie na takiej planecie mały niewolnik,pracujący u handlarza złomem,w wolnych chwilach rozwijał swoje umiejętności tworząc robota protokolarnego. Wykorzystywał do tego celu części znalezione w swoim miejscu pracy.

C-3PO w czasie swojej egzystencji przeszedł bardzo dużo – co w efekcie przyczyniło się do rozwinięcia w jego układach zalążka „osobowości” co było niezwykłe w tego typach jednostkach.

Zrobił się gadatliwy i często wpadał w stan paniki. Był własnością bardzo zróżnicowanych osób.Po wyjeżdzie Stwórcy właścicielką została jego matka, która niedługo po tym wyszła za mąż za farmera i przeprowadziła się wraz z robotem na farmę.Przez wiele lat C-3PO działał porozumiewając się z urządzeniami rolniczymi wiodąc w miarę spokojne życie.

Wszystko zmieniło się w momencie, gdy pojawia się dorosły już Stwórca pytając o swoją matkę.Jak się okazuje została porwana przez jedno z plemion zamieszkujących planetę i doprowadzona do śmierci.Po pogrzebie Stwórca zabiera robota ze sobą .

Kiedy wybuchła Wojna Klonów Stwórca przydzielił go Senator Padme na Coruscant.Jako wyposażenie konsularne dostał złotą powłokę.

W ostatnich tygodniach wojny C-3PO przebywał na Coruscant razem z ciężarną Padmé. Droid niepokoił się o nią i o swojego konstruktora. Po przejściu Anakina na ciemną stronę i wizycie Obi-Wana senator wraz z androidem poleciała na wulkaniczną planetę Mustafar. Na miejscu Threepio był świadkiem ostatecznego upadku Skywalkera, który o mało co nie udusił swojej żony. Po tym jak Kenobi stanął z Darthem Vaderem do walki, złoty droid oraz R2-D2, który przyleciał wraz z Sithem, wciągnęli Padme na pokład statku. Następnie C-3PO i jego towarzysz udali się na Polis Massa, gdzie byli świadkami śmierci Amidali i narodzin bliźniąt Leii i Luke’a.

Po śmierci Amidali C-3PO przeszedł w ręce senatora Baila Organy. Ten przydzielił go na statek Tantive IV do kapitana Raymusa Antillesa. Wkrótce po tym droid został poddany czyszczeniu pamięci, czego uniknął R2.

W roku 0 BBY C-3PO wraz z R2-D2 nadal służył na Tantive IV. Po wykradzeniu przez księżniczkę Leię tajnych planów pierwszej gwiazdy śmierci musieli tymże okrętem uciekać przed imperialnym gwiezdnym niszczycielem Dartha Vadera. Jednakże statek Organy był wolniejszy dzięki czemu Imperium mogło przystąpić do bezpośredniego ataku. C-3PO i jego towarzysz uniknęli szturmowców i Lorda Sithów. Księżniczka wgrała tajne plany do pamięci R2 i nagrała wiadomość po czym oba droidy wyruszyły do kapsuły ratunkowej. Początkowo Threepio nie chciał do niej wejść jednak szalę przeważyli nadciągający żołnierze.

Kapsuła z droidami rozbiła się na pustyni na Tatooine. C-3PO przeświadczony o swej znajomości planety poszedł w przeciwną stronę niż R2. Wkrótce natknął się na Jawów, którzy zabrali go do swojego Piaskoczołgu. Po chwili do androida dołączył R2-D2. Po dotarciu do ludzkich osiedli Jawowie wystawili Threepio i pozostałe droidy na sprzedaż. Wtedy przybył farmer Owen Lars wraz ze swoim bratankiem Lukiem, synem konstruktora C-3PO. Po chwili dobili oni targu zakupując androida oraz jednego z astrodroidów, który jednak wybuchł, co zmusiło ich do zabrania R2. Na farmie astrodroid przedstawił Luke’owi wiadomość od Leii. C-3PO powiedział, że zupełnie nie wie o co mu chodzi. Po pewnym czasie R2 wyruszył na poszukiwanie Obi-Wana Kenobiego. Luke i Threepio wyruszyli za nim pustynnym śmigaczem. Po chwili odnaleźli droida lecz zostali zaatakowani Ludzi Pustyni. Z pomocą przyszedł im Obi-Wan. Odstraszył Tuskenów, lecz C-3PO został uszkodzony, tracąc lewe ramię. Następnie wszyscy udali się do domu Kenobiego, gdzie android został naprawiony. Chcąc się zregenerować wyłączył się na pewien czas. Następnie polecieli na farmę Larsów, gdzie zastali jedynie zgliszcza oraz zwłoki Owena, Beru. Threepio zajął się paleniem zwłok zabitych Jawów.

 

Następnie Kenobi, Luke, R2 i C-3PO udali się do portu kosmicznego Mos Eisley. Tuż po przybyciu zostali zatrzymani przez patrol szturmowców. Używając perswazji Mocą, Obi-Wan wmówił imperialnym, że Threepio i Artoo nie są droidami, których szukają. Wszyscy udali się do kantyny mając nadzieję, że znajdą tam pilota, który zabierze ich na Alderaan. Jednakże po wejściu do środka barman Wuher kazał droidom wyjść na zewnątrz. Tam C-3PO i R2 zauważyli patrol szturmowców. Oba droidy schowały się w jednym z budynków i zamknęły drzwi, co pozwoliło im uniknąć wykrycia. Następnie Threepio wraz z R2 dołączyli do Luke’a i Kenobiego i wszyscy udali się do hangaru. Kiedy zostali zaatakowani przez szturmowców wbiegli na pokład Millennium Falcona, którego pilot zgodził się na kurs na Alderaan.

Reszta historii jest dobrze znana. A co będzie dalej? Przekonamy się 19 grudnia na premierze kolejnej części Star Wars.