Leight Brackett: Pierwsza wersja Imperium kontratakuje script

Leight Brackett: Pierwsza wersja Imperium kontratakuje script

03/02/2019 0 przez rebell

Po 42 latach i ośmiu filmach, Gwiezdne Wojny znowu utkwiły w rodzinnej zagadce.Podczas gdy Rey i fani nadal zastanawiają się, kim naprawdę byli jej rodzice (być może Kyle Ren kłamał?), cały świat i być może galaktyka wie, że ojcem Luke’a był Anakin czyli Darth Vader.

Z perspektywy czasu, uczynienie Lorda Sithów ojcem młodego Rycerza Jedi, wydawało się być posunięciem mistrzowską ręką w tamtym czasie, szokując publiczność nawet bardziej niż biednego Luke’a.

Jednak odkryty na nowo pierwszy projekt scenariusza Leigh Brackett  “The Empire Strikes Back” ujawnia coś zaskakująco innego. W oryginalnym scenariuszu, udostępnionym przez StarWarz.com i przypisywanym Brackettowi, scena, na której Luke i Yoda widzą ducha Obi-Wan (Ben) na Dagobah była pierwotnie zasadniczo inna. Nie tylko Yoda nazywał się ‘Minch’, a siostra Luke’a ‘Nellith’, pojawił się wówczas inny duch, zwany tylko ‘Skywalker’. Niektóre z tych dialogów, w tym odniesienia do “Nellith” i “Minch” zostały już przekreślone, co pokazuje, że zmiany były w toku.

EMPIRE STRIKES BACK ORIGINAL SCRIPT: Z mgieł wyłania się kolejna pół-duchowa forma; wysoki, pięknie wyglądający człowiek, który podchodzi do Luke’a powoli, patrząc na niego.

BEN: “Twój ojciec”.

LUKE: “Mój ojciec.

Nawet z nowo odkrytą dojrzałością, Luke uważa to za niesamowity, nie mówiąc już wstrząsający moment. Patrzą na siebie nawzajem.
SKYWALKER: “Wyrosłeś,Luke’a. Jestem z ciebie dumny”.

(Luke, nie wiedząc, co powiedzieć, nic nie mówi) “Dumny,ale boję się o ciebie. Idziesz do walki bez próby. Czy twój wujek kiedykolwiek mówił do ciebie o Nellith?
LUKE: “Nellith? Nie. Kim ona jest?

SKYWALKER: “Twoja siostra”.

LUKE: “Moja siostra? Mam siostrę? Ale dlaczego wujek Owen….”.

SKYWALKER: “Prosiłem go o to. Kiedy zobaczyłem, jak rodzi się Imperium, wysłałem Was oboje, dla Waszego własnego bezpieczeństwa, daleko, od siebie oddalonych”.

LUKE: “Gdzie ona jest? Jak się nazywa”?

SKYWALKER: “Gdybym miał ci to powiedzieć, Darth Vader mógłby uzyskać te informacje z twojego umysłu i wykorzystać ją jako zakładnika. Jeszcze nie, Luke. Kiedy nadejdzie czas….”.
Najbardziej uderzające jest to, że Darth Vader i Skywalker (ojciec Luke’a) to wyraźnie różni ludzie. Jeden jest już duch siły, podczas gdy drugi żyje.

Leigh Brackett

Scenariusz ten był szeroko rozpowszechniany, analizowany przez lata. Nigdy nie został oficjalnie uznany przez Lucasfilm, a sama Brackett niestety zmarła w 1978 roku, co uniemożliwiło jej weryfikację, ale nadal uznawana była za pisarkę The Empire Strikes Back, wskazując, że niektóre z jej prac zostały wykorzystane w ostatecznej wersji.

Gdyby ten scenariusz trafił na ekran, cała oryginalna trylogia i trylogia prequeli zostałaby zmieniona . W rzeczywistości, bez tego niszczycielskiego szoku , może nigdy nie osiągnąłby taki status ikony w historii kina.

ORYGINALNY SCRYPT SCENARIUSZA IMPERIUM KONTRATAKUJE

Pobierz oryginalny skrypt
Pierwsza strona skryptu

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.