Nowa Nadzieja – wytrwałość marzeń część druga

Nowa Nadzieja – wytrwałość marzeń część druga

30/12/2018 0 przez rebell

Ciąg dalszy poprzedniego artykułu.

28 stycznia 1975 roku pierwsza część była gotowa.Jej tytuł brzmiał :”Przygody Starkillera” , jeden z epizodów „Gwiezdnych wojen”. Akcja rozgrywała się w republice Galactica, dotkniętej przez wojny domowe i anarchaiczne barbarzyństwo.

Lucas zdawał sobie sprawę z tego,że scenariusz był katastrofą.Mimo tego dał go swoim przyjaciołom do czytania scenariusz i nagrał na magnetofon krytyki i reakcje na jego temat.

Michael Richie oniemiał w obliczu pierwszych wizji „ Star Wars”.Nie rozumiał ani jednego słowa z tego co pisał Lucas. Matthew Robinson i Hal Barword czuli,że wraz z początkową sekwencją obydwu robotów, Lucas stał się ponownie schematycznym reżyserem „THX 1138”.Dokładnie odwrotnie zareagował Francis Ford Copolla. Uważał,że George dobrze zrobił podejmując takie ryzyko.Inni przyjaciele martwili się i prosili, aby zatrudnił profesjonalnego autora, który skończyłby scenariusz. Jednak on wiedział,że jeżeli sam tego nie zrobi, film nigdy nie powstanie.

W ten sposób znów zabrał się do intensywnej pracy.

1 sierpnia 1975 roku Lucas wysłał nową wersje scenariusza Alanowi Laddowi. W międzyczasie Luke stał się wiejskim chłopcem, synem zmarłego Rycerza Jedi, Anakina Starkillera.Owen Lars był złym wujem Luke’a, który kradł oszczędności siostrzeńca, by utrzymać farmę.Hologram księżniczki Lei poprosił Luke’a o pomoc.Miał on dostarczyć roboty R2-D2 i C-3PO do rebelianckiejntwierdzy na odległej planecie.R2-D2 miał zakodowane plany przerażającej Gwiazdy Śmierci.Na podstawie tego  Luke udał się na poszukiwania generała Kenobi, dawnego towarzysza jego ojca.

Dialogi były ciągle skostniałe i powierzchowne, ale ta wersja była krokiem w dobrym kierunku.

Lucas nie był zadowolony z wizualnych opracowań scenariusza.Był zdania,że nikt oprócz niego nie umiał wyobrazić sobie tego nowego wszechświata.Tak nawiązał kontakt z Ralphem McQuarrie, ilustratorem zakładów Boeinga AirCraft. McQuarrie miał wykonać pięć malodiweł, nie szkiców jak to byłow zwyczju. „Gwiezdne wojny” miały zostać wizualnie obudzone do życia.Obrazy miały robić na widzu wrażenie i pomóc sprzedać Foxowi ostateczną wersję scenariusza.Tak też się stało.

Po prezentacji ilustracji Lucas otrzymał zielone światło do rozpoczęcia produkcji wstępnej i pierwszych castingów..

Wiedział,że obsadzenie ról będzie rozstrzygające dla sukcesu.Chciał zaangażować młodych,nieznanych wykonawców,żeby uniknąć dociekania przez widzów, kto kryje siępod kostiumem.

20th Century Fox chciał obsadzenia co najmniej dwóch znanych aktorów w głównych rolach, w celu zredukowania ryzyka finansowego.

Lucas oczywiście zignorował życzenia wytwórni.